Image for MTSW-122-09-T-D-356 is not available
MTSW-122-09-T-D-356
DigiKey Part Number
612-MTSW-122-09-T-D-356-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-122-09-T-D-356
Description
CONN HEADER VERT 44POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 44 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-122-09-T-D-356 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.356" (9.04mm)
Series
Contact Length - Post
0.274" (6.96mm)
Overall Contact Length
0.730" (18.54mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyester, Glass Filled
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A