MTSW-120-27-G-D-534
DigiKey Part Number
612-MTSW-120-27-G-D-534-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-120-27-G-D-534
Description
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 40 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-120-27-G-D-534 Models
Category
Contact Length - Mating
0.534" (13.56mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.696" (17.68mm)
Series
Overall Contact Length
1.330" (33.78mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyester, Glass Filled
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A