MTSW-120-22-T-D-390
DigiKey Part Number
612-MTSW-120-22-T-D-390-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-120-22-T-D-390
Description
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 40 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-120-22-T-D-390 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.390" (9.91mm)
Series
Contact Length - Post
0.140" (3.56mm)
Overall Contact Length
0.630" (16.00mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyester, Glass Filled
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A