Image for MTSW-120-11-G-D-295 is not available
MTSW-120-11-G-D-295
DigiKey Part Number
612-MTSW-120-11-G-D-295-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-120-11-G-D-295
Description
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 40 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-120-11-G-D-295 Models
Category
Contact Length - Mating
0.295" (7.49mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.535" (13.59mm)
Series
Overall Contact Length
0.930" (23.62mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyester, Glass Filled
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A