Image for MTSW-120-11-F-S-011 is not available
MTSW-120-11-F-S-011
DigiKey Part Number
MTSW-120-11-F-S-011-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-120-11-F-S-011
Description
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 20 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-120-11-F-S-011 Models
Category
Contact Length - Mating
0.011" (0.28mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.819" (20.80mm)
Series
Overall Contact Length
0.930" (23.62mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A