Image for MTSW-120-10-T-S-630 is not available
MTSW-120-10-T-S-630
DigiKey Part Number
612-MTSW-120-10-T-S-630-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-120-10-T-S-630
Description
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 20 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-120-10-T-S-630 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.630" (16.00mm)
Series
Contact Length - Post
0.100" (2.54mm)
Overall Contact Length
0.830" (21.08mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A