Image for MTSW-120-10-S-S-580 is not available
MTSW-120-10-S-S-580
DigiKey Part Number
612-MTSW-120-10-S-S-580-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-120-10-S-S-580
Description
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 20 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-120-10-S-S-580 Models
Category
Contact Length - Mating
0.580" (14.73mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.150" (3.81mm)
Series
Overall Contact Length
0.830" (21.08mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A