Image for MTSW-120-10-S-D-580 is not available
MTSW-120-10-S-D-580
DigiKey Part Number
612-MTSW-120-10-S-D-580-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-120-10-S-D-580
Description
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 40 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-120-10-S-D-580 Models
Contact Length - Mating
0.580" (14.73mm)
Series
Contact Length - Post
0.150" (3.81mm)
Overall Contact Length
0.830" (21.08mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A