Image for MTSW-120-10-L-D-600 is not available
MTSW-120-10-L-D-600
DigiKey Part Number
612-MTSW-120-10-L-D-600-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-120-10-L-D-600
Description
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 40 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-120-10-L-D-600 Models
Contact Length - Mating
0.600" (15.24mm)
Series
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Overall Contact Length
0.830" (21.08mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A