Image for MTSW-120-10-G-D-520 is not available
MTSW-120-10-G-D-520
DigiKey Part Number
612-MTSW-120-10-G-D-520-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-120-10-G-D-520
Description
VARIABLE HEIGHT PCB HEADER STRIP
Detailed Description
Connector Header Through Hole 40 position 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.520" (13.21mm)
Series
Contact Length - Post
0.210" (5.33mm)
Overall Contact Length
0.830" (21.08mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Gold
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A