Image for MTSW-120-09-T-S-472 is not available
MTSW-120-09-T-S-472
DigiKey Part Number
612-MTSW-120-09-T-S-472-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-120-09-T-S-472
Description
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 20 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-120-09-T-S-472 Models
Contact Length - Mating
0.472" (12.00mm)
Series
Contact Length - Post
0.158" (4.01mm)
Overall Contact Length
0.730" (18.54mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A