Image for MTSW-120-09-F-S-440 is not available
MTSW-120-09-F-S-440
DigiKey Part Number
MTSW-120-09-F-S-440-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-120-09-F-S-440
Description
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 20 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-120-09-F-S-440 Models
Category
Contact Length - Mating
0.440" (11.17mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.190" (4.83mm)
Series
Overall Contact Length
0.730" (18.54mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A