Image for MTSW-120-08-G-D-260 is not available
MTSW-120-08-G-D-260
DigiKey Part Number
612-MTSW-120-08-G-D-260-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-120-08-G-D-260
Description
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 40 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-120-08-G-D-260 Models
Category
Contact Length - Mating
0.260" (6.60mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.170" (4.32mm)
Series
Overall Contact Length
0.530" (13.46mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyester, Glass Filled
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A