Image for MTSW-120-07-T-D-235 is not available
MTSW-120-07-T-D-235
DigiKey Part Number
612-MTSW-120-07-T-D-235-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-120-07-T-D-235
Description
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 40 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-120-07-T-D-235 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.235" (5.97mm)
Series
Contact Length - Post
0.095" (2.41mm)
Overall Contact Length
0.430" (10.92mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyester, Glass Filled
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A