Image for MTSW-119-28-L-T-900 is not available
MTSW-119-28-L-T-900
DigiKey Part Number
612-MTSW-119-28-L-T-900-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-119-28-L-T-900
Description
CONN HEADER VERT 57POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 57 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-119-28-L-T-900 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.900" (22.86mm)
Series
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Overall Contact Length
1.130" (28.70mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
3
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A