Image for MTSW-119-08-G-S-363 is not available
MTSW-119-08-G-S-363
DigiKey Part Number
612-MTSW-119-08-G-S-363-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-119-08-G-S-363
Description
CONN HEADER VERT 19POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 19 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-119-08-G-S-363 Models
Category
Contact Length - Mating
0.363" (9.22mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.067" (1.70mm)
Series
Overall Contact Length
0.530" (13.46mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A