Image for MTSW-118-27-F-S-1060 is not available
MTSW-118-27-F-S-1060
DigiKey Part Number
MTSW-118-27-F-S-1060-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-118-27-F-S-1060
Description
CONN HEADER VERT 18POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 18 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-118-27-F-S-1060 Models
Category
Contact Length - Mating
1.060" (26.92mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.170" (4.32mm)
Series
Overall Contact Length
1.330" (33.78mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A