Image for MTSW-118-22-F-D-405 is not available
MTSW-118-22-F-D-405
DigiKey Part Number
612-MTSW-118-22-F-D-405-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-118-22-F-D-405
Description
VARIABLE HEIGHT PCB HEADER STRIP
Detailed Description
Connector Header Through Hole 36 position 0.100" (2.54mm)
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.405" (10.29mm)
Series
Contact Length - Post
0.125" (3.18mm)
Overall Contact Length
0.630" (16.00mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A