MTSW-117-22-T-S-305-RA
DigiKey Part Number
612-MTSW-117-22-T-S-305-RA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-117-22-T-S-305-RA
Description
CONN HEADER R/A 17POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 17 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-117-22-T-S-305-RA Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.305" (7.75mm)
Series
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Insulation Height
0.119" (3.02mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A