Image for MTSW-117-11-G-S-440 is not available
MTSW-117-11-G-S-440
DigiKey Part Number
612-MTSW-117-11-G-S-440-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-117-11-G-S-440
Description
CONN HEADER VERT 17POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 17 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-117-11-G-S-440 Models
Category
Contact Length - Mating
0.440" (11.17mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.390" (9.91mm)
Series
Overall Contact Length
0.930" (23.62mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Gold
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A