Image for MTSW-117-11-G-D-600 is not available
MTSW-117-11-G-D-600
DigiKey Part Number
612-MTSW-117-11-G-D-600-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-117-11-G-D-600
Description
CONN HEADER VERT 34POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 34 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-117-11-G-D-600 Models
Category
Contact Length - Mating
0.600" (15.24mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.230" (5.84mm)
Series
Overall Contact Length
0.930" (23.62mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Gold
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyester, Glass Filled
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A