Image for MTSW-116-27-T-S-1080 is not available
MTSW-116-27-T-S-1080
DigiKey Part Number
612-MTSW-116-27-T-S-1080-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-116-27-T-S-1080
Description
VARIABLE HEIGHT PCB HEADER STRIP
Detailed Description
Connector Header Through Hole 16 position 0.100" (2.54mm)
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
1.080" (27.43mm)
Series
Contact Length - Post
0.150" (3.81mm)
Overall Contact Length
1.330" (33.78mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A