Image for MTSW-116-10-T-S-631 is not available
MTSW-116-10-T-S-631
DigiKey Part Number
612-MTSW-116-10-T-S-631-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-116-10-T-S-631
Description
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 16 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-116-10-T-S-631 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.631" (16.03mm)
Series
Contact Length - Post
0.099" (2.51mm)
Overall Contact Length
0.830" (21.08mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A