Image for MTSW-116-08-F-S-335 is not available
MTSW-116-08-F-S-335
DigiKey Part Number
MTSW-116-08-F-S-335-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-116-08-F-S-335
Description
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 16 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-116-08-F-S-335 Models
Category
Contact Length - Mating
0.335" (8.51mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.095" (2.41mm)
Series
Overall Contact Length
0.530" (13.46mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A