Image for MTSW-115-22-G-S-431 is not available
MTSW-115-22-G-S-431
DigiKey Part Number
612-MTSW-115-22-G-S-431-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-115-22-G-S-431
Description
CONN HEADER VERT 15POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 15 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-115-22-G-S-431 Models
Category
Contact Length - Mating
0.431" (10.95mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.099" (2.51mm)
Series
Overall Contact Length
0.630" (16.00mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Gold
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A