Image for MTSW-115-13-G-D-320 is not available
MTSW-115-13-G-D-320
DigiKey Part Number
612-MTSW-115-13-G-D-320-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-115-13-G-D-320
Description
CONN HDR .100" 30POS
Detailed Description
Connector Header Through Hole 30 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-115-13-G-D-320 Models
Category
Contact Length - Mating
0.320" (8.13mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.810" (20.57mm)
Series
Overall Contact Length
1.230" (31.24mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Gold
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyester, Glass Filled
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A