Image for MTSW-115-09-T-D-461 is not available
MTSW-115-09-T-D-461
DigiKey Part Number
612-MTSW-115-09-T-D-461-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-115-09-T-D-461
Description
VARIABLE HEIGHT PCB HEADER STRIP
Detailed Description
Connector Header Through Hole 30 position 0.100" (2.54mm)
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Length - Mating
0.461" (11.71mm)
Contact Length - Post
0.169" (4.30mm)
Overall Contact Length
0.730" (18.54mm)
Connector Type
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A