Image for MTSW-115-09-S-D-472 is not available
MTSW-115-09-S-D-472
DigiKey Part Number
MTSW-115-09-S-D-472-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-115-09-S-D-472
Description
CONN HEADER VERT 30POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 30 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-115-09-S-D-472 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.472" (12.00mm)
Series
Contact Length - Post
0.158" (4.01mm)
Overall Contact Length
0.730" (18.54mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A