Image for MTSW-114-22-G-S-405 is not available
MTSW-114-22-G-S-405
DigiKey Part Number
612-MTSW-114-22-G-S-405-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-114-22-G-S-405
Description
CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 14 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-114-22-G-S-405 Models
Category
Contact Length - Mating
0.405" (10.29mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.125" (3.18mm)
Series
Overall Contact Length
0.630" (16.00mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A