Image for MTSW-114-22-G-D-400 is not available
MTSW-114-22-G-D-400
DigiKey Part Number
612-MTSW-114-22-G-D-400-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-114-22-G-D-400
Description
CONN HEADER VERT 28POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 28 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-114-22-G-D-400 Models
Category
Contact Length - Mating
0.400" (10.16mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Series
Overall Contact Length
0.630" (16.00mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyester, Glass Filled
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A