Image for MTSW-114-11-G-S-650 is not available
MTSW-114-11-G-S-650
DigiKey Part Number
612-MTSW-114-11-G-S-650-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-114-11-G-S-650
Description
CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 14 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-114-11-G-S-650 Models
Category
Contact Length - Mating
0.650" (16.51mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.180" (4.57mm)
Series
Overall Contact Length
0.930" (23.62mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Gold
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A