Image for MTSW-114-09-T-S-450 is not available
MTSW-114-09-T-S-450
DigiKey Part Number
612-MTSW-114-09-T-S-450-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-114-09-T-S-450
Description
CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 14 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-114-09-T-S-450 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.450" (11.43mm)
Series
Contact Length - Post
0.180" (4.57mm)
Overall Contact Length
0.730" (18.54mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A