Image for MTSW-114-09-F-S-425 is not available
MTSW-114-09-F-S-425
DigiKey Part Number
MTSW-114-09-F-S-425-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-114-09-F-S-425
Description
CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 14 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-114-09-F-S-425 Models
Category
Contact Length - Mating
0.425" (10.80mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.205" (5.21mm)
Series
Overall Contact Length
0.730" (18.54mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A