MTSW-113-10-S-D-555
DigiKey Part Number
612-MTSW-113-10-S-D-555-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-113-10-S-D-555
Description
CONN HEADER VERT 26POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 26 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-113-10-S-D-555 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.555" (14.10mm)
Series
Contact Length - Post
0.175" (4.45mm)
Overall Contact Length
0.830" (21.08mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A