Image for MTSW-112-22-L-D-275-RA is not available
MTSW-112-22-L-D-275-RA
DigiKey Part Number
612-MTSW-112-22-L-D-275-RA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-112-22-L-D-275-RA
Description
CONN HEADER R/A 24POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 24 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-112-22-L-D-275-RA Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.275" (6.99mm)
Series
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Insulation Height
0.219" (5.56mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A