Image for MTSW-112-08-F-D-310 is not available
MTSW-112-08-F-D-310
DigiKey Part Number
MTSW-112-08-F-D-310-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-112-08-F-D-310
Description
CONN HEADER VERT 24POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 24 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-112-08-F-D-310 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.310" (7.87mm)
Series
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Overall Contact Length
0.530" (13.46mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A