Image for MTSW-112-07-L-S-130-RA is not available
MTSW-112-07-L-S-130-RA
DigiKey Part Number
612-MTSW-112-07-L-S-130-RA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-112-07-L-S-130-RA
Description
CONN HEADER R/A 12POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 12 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-112-07-L-S-130-RA Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.130" (3.30mm)
Series
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Insulation Height
0.119" (3.02mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A