Image for MTSW-111-28-G-D-1030 is not available
MTSW-111-28-G-D-1030
DigiKey Part Number
MTSW-111-28-G-D-1030-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-111-28-G-D-1030
Description
CONN HEADER VERT 22POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 22 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-111-28-G-D-1030 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
1.030" (26.16mm)
Series
Overall Contact Length
1.130" (28.70mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyester, Glass Filled
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A