Image for MTSW-111-21-G-S-1225 is not available
MTSW-111-21-G-S-1225
DigiKey Part Number
612-MTSW-111-21-G-S-1225-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-111-21-G-S-1225
Description
CONN HEADER VERT 11POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 11 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-111-21-G-S-1225 Models
Category
Contact Length - Mating
1.225" (31.12mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.105" (2.67mm)
Series
Overall Contact Length
1.430" (36.32mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A