Image for MTSW-111-10-G-D-640 is not available
MTSW-111-10-G-D-640
DigiKey Part Number
612-MTSW-111-10-G-D-640-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-111-10-G-D-640
Description
CONN HEADER VERT 22POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 22 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-111-10-G-D-640 Models
Category
Contact Length - Mating
0.640" (16.26mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Series
Overall Contact Length
0.830" (21.08mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyester, Glass Filled
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A