Image for MTSW-111-08-L-D-110 is not available
MTSW-111-08-L-D-110
DigiKey Part Number
612-MTSW-111-08-L-D-110-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-111-08-L-D-110
Description
VARIABLE HEIGHT PCB HEADER STRIP
Detailed Description
Connector Header Through Hole 22 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-111-08-L-D-110 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.110" (2.79mm)
Series
Contact Length - Post
0.320" (8.13mm)
Overall Contact Length
0.530" (13.46mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A