Image for MTSW-111-07-G-T-240 is not available
MTSW-111-07-G-T-240
DigiKey Part Number
612-MTSW-111-07-G-T-240-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-111-07-G-T-240
Description
CONN HEADER VERT 33POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 33 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-111-07-G-T-240 Models
Category
Contact Length - Mating
0.240" (6.10mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Series
Overall Contact Length
0.430" (10.92mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
3
Insulation Material
Polyester, Glass Filled
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A