MTSW-110-24-H-D-285
DigiKey Part Number
MTSW-110-24-H-D-285-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-110-24-H-D-285
Description
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 20 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-110-24-H-D-285 Models
Category
Contact Length - Mating
0.285" (7.24mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.095" (2.41mm)
Series
Overall Contact Length
0.480" (12.19mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyester, Glass Filled
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A