Image for MTSW-110-22-G-S-320-RA is not available
MTSW-110-22-G-S-320-RA
DigiKey Part Number
612-MTSW-110-22-G-S-320-RA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-110-22-G-S-320-RA
Description
CONN HEADER R/A 10POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 10 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-110-22-G-S-320-RA Models
Category
Contact Length - Mating
0.320" (8.13mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Series
Insulation Height
0.119" (3.02mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A