Image for MTSW-110-22-G-D-140 is not available
MTSW-110-22-G-D-140
DigiKey Part Number
612-MTSW-110-22-G-D-140-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-110-22-G-D-140
Description
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 20 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-110-22-G-D-140 Models
Category
Contact Length - Mating
0.140" (3.56mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.390" (9.91mm)
Series
Overall Contact Length
0.630" (16.00mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyester, Glass Filled
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A