Image for MTSW-110-22-F-D-350 is not available
MTSW-110-22-F-D-350
DigiKey Part Number
612-MTSW-110-22-F-D-350-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-110-22-F-D-350
Description
VARIABLE HEIGHT PCB HEADER STRIP
Detailed Description
Connector Header Through Hole 20 position 0.100" (2.54mm)
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.350" (8.89mm)
Series
Contact Length - Post
0.180" (4.57mm)
Overall Contact Length
0.630" (16.00mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A