Image for MTSW-110-21-G-D-760 is not available
MTSW-110-21-G-D-760
DigiKey Part Number
612-MTSW-110-21-G-D-760-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-110-21-G-D-760
Description
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 20 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-110-21-G-D-760 Models
Category
Contact Length - Mating
0.760" (19.30mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.570" (14.48mm)
Series
Overall Contact Length
1.430" (36.32mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyester, Glass Filled
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A