Image for MTSW-110-12-G-D-740 is not available
MTSW-110-12-G-D-740
DigiKey Part Number
612-MTSW-110-12-G-D-740-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-110-12-G-D-740
Description
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 20 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-110-12-G-D-740 Models
Category
Contact Length - Mating
0.740" (18.80mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.190" (4.83mm)
Series
Overall Contact Length
1.030" (26.16mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyester, Glass Filled
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A