Image for MTSW-110-12-F-S-748 is not available
MTSW-110-12-F-S-748
DigiKey Part Number
MTSW-110-12-F-S-748-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-110-12-F-S-748
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-110-12-F-S-748 Models
Category
Contact Length - Mating
0.748" (19.00mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.182" (4.62mm)
Series
Overall Contact Length
1.030" (26.16mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A