Image for MTSW-110-11-S-S-715 is not available
MTSW-110-11-S-S-715
DigiKey Part Number
612-MTSW-110-11-S-S-715-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-110-11-S-S-715
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MTSW-110-11-S-S-715 Models
Category
Contact Length - Mating
0.715" (18.16mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.115" (2.92mm)
Series
Overall Contact Length
0.930" (23.62mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Rows
1
Insulation Material
Polyester, Glass Filled
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Unshrouded
Insulation Color
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A